Boliden
Tiedote

Kaivosteollisuus ry valitsi uuden hallituksen

19.12.2018 klo 12.24
Kaivosteollisuus ry:n uusi hallitus valittiin yhdistyksen syyskokouksessa 13.12.2018.

Kaivosteollisuus ry:n uusi hallitus valittiin yhdistyksen syyskokouksessa 13.12.2018. Puheenjohtajana jatkaa Tommi Halonen ja varapuheenjohtajana Joni Lukkaroinen. Uutena hallitukseen liittyy Agnico Eagle Finland Oy:n toimitusjohtaja Jani Lösönen.

"Ilmastonmuutosta koskevissa keskusteluissa painotetaan kiertotalouden roolia haasteiden ratkaisemisessa, mutta usein unohdetaan, että kaivosteollisuus on kiinteä osa kiertotaloutta ja sen mahdollistaja. Pyrimme tuomaan esille kaivosteollisuuden tarjoamia mahdollisuuksia ilmaston lämpenemisen ehkäisyyn. Suomessa tuotetut metallit ja mineraalit ovat tuotettu kestävän kehityksen periaatteiden mukaan ja edesauttavat parhaiten globaaleiden haasteiden ratkaisemista", Tommi Halonen sanoo. 

Kaivosteollisuus ry:n hallitus 2019 kokonaisuudessaan:

Tommi Halonen, Vice President, Forcit Oy Ab (hallituksen pj.) 

Joni Lukkaroinen, Toimitusjohtaja, Terrafame Oy (hallituksen vpj.)

Peter Bergman, General Manager, Boliden Kevitsa Mining Oy

Kari Föhr, Sales Director, Outotec Oyj

Juho Haverinen, Geologi, Magnus Minerals Oy

Jukka Jokela, Toimitusjohtaja, AA Sakatti Mining Oy

Teija Kankaanpää, Kaivoksen johtaja, Yara Suomi Oy 

Jyrki Salmi, Head of DeepMine project, Outokumpu Chrome Oy

Kari Vyhtinen, Chief Operations Officer, Nordkalk Oy Ab

Jani Lösönen, Toimitusjohtaja, Agnico Eagle Finland Oy

 

Lisätietoja:

Tommi Halonen, puheenjohtaja

p. +358 50 539 0310

tommi.halonen@forcit.fi

 

Pekka Suomela, toiminnanjohtaja, Kaivosteollisuus ry

p. +358 40 533 2848

pekka.suomela@teknologiateollisuus.fi